Õpitoad

 


Peeter Klaas

Peeter Klaas

Olen varamuusikaga kokkupuutes 40 aastat ja ansamblis „Hortus Musicus” mängides käinud läbi selle muusika kõik erinevad perioodid.
Varamuusika pioneeridena mängisid kõik „Hortuse” muusikud algusaastail mitmeid pille eri perekondadest – nii ka mina. See on võimaldanud kujuneda hoiakul ja suhtel musitseerimisse, mis ei lähtu enam pilli iseärasustest vaid muusika enda olemusest, vormist, kohast ja ajast meie kõlaruumis.
Varamuusika pärineb ajast, mil olid loomulikul viisil au sees elu põhiväärtused – usk, lootus ja armastus. Laul & pillimäng olid suunatud sinnapoole, kustkohast kõik head ja õiged asjad pärit – Looja kiituseks ja mitte inimeste meelelahutuseks ega pelgaks tujutsemiseks.
Varamuusikat ei pea arutama vaid mängima, siis saavad mängijad isegi aru, missuguse varandusega on tegemist.
Noortel EI OLE varamuusikaga otsest, kätt- ja näppupidi kokkupuudet selle varandusega. Õpituba annaks siin kätte teeotsa selle puuduse kõrvaldamiseks.
„Varamuusika väravas”
Õpitoas mängime jõudumööda kõiki muusikavorme ajast, mil Kolumbus tõttas Ameerikat avastama. Saame teada, mis kõlas lossisaalis ja linnakodaniku toas, kui avatud aknast kostis sisse gregoriuse laul.

Pildid Peeter Klaasi õpitubadest

Õpituppa on oodatud paljude erinevate pillide mängijad.


Meelis Vind

Meelis Vind

Meelis Vind on pikka aega tegelenud džässmuusikuna, olles mänginud koos paljude eesti ja välismaiste artistidega. Ta tunneb end vabalt erinevates stiilides alates vanemast swingist ja be-bopist kuni beatboxi ja india rütmideni. Aja jooksul on ta välja andnud kolm heliplaati enda komponeeritud ja improviseeritud muusikaga. Georg Otsa nim. Tallinna Muusikakooli improvisatsiooni õppejõuna on ta kogemusi saanud läbi aastate noori muusikuid juhendades.
Meelis on mänginud kaasaegset muusikat esitavate ansamblite koosseisudes (Nyyd Ensemble, Ensemble U) ja projektides ning seeläbi saanud tegeleda ka vaba improvisatsiooniga. Viimastel aastatel on ta teinud impro koolitusi Eesti Flöödiühingu suvekursustel.

”Music is everywhere!”

Mis iganes pilli Sa õpid või kui palju või vähe Sa oled seda teinud, Sinus on peidus looja. Spontaansus, fantaasia ja enese ümber oleva kuulamine võib olla Sinu loomingulise alge käivitaja. Unusta hetkeks etüüdid ja heliredelid ja nootidesse kirja pandud kaunid read! Luba ennast üllatada! Ja Sa näed kui palju rõõmu Sinu enese ja oma samamoodi mõtlevate kaaslaste koosmusitseerimisest maailma juurde sünnib.

Õpituppa on oodatud paljude erinevate pillide mängijad.

Maria Peterson

Maria Peterson (1977) õppis näitlemist Eesti Humanitaarinstituudis ning lõpetas magistrikraadiga Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, misjärel õppis lavakõne ja pedagoogikat London Rose Brufordi kolledžis.
Alates 1998. aastast on Maria õpetanud Vanalinna Hariduskolleegiumi teatriklasse ja alates 2017. aastast on ta Vanalinna Hariduskolleegiumi teatrikooli direktor. Ta on õpetanud ka Balti Filmi- ja Meediakoolis ning andnud erinevaid kursusi.
Maria on töötanud teatrinäitleja ja lavastajana 20 aastat. Tema põhitöökoht on Theatrumis, kus lavastatakse enamasti klassikaliste tekstide taasavastusi, kuid külalisesinejana on ta esinenud paljudes teistes Eesti teatrites. Ta on lavastanud 14 teatritükki nii kaasaegse kui ka klassikalise dramaturgia tekstide põhjal.
Ta on saanud mitu nominatsiooni nii rollide kui ka lavastuste eest Eesti teatriauhindade žüriidelt ning 2010. aastal pälvis ta parima naisosatäitja preemia Violaine’i rolli eest lavastuses „Maarja kuulutamine”.
Teatri puhul on Maria vaimustatud inimhingest kõigis ilmingutes ja ta eelistab poeetilist, meeliülendavat lähenemist teatrile.

Maria Peterson juhendas teatri õpituba ka 2020. aasta KRATT Festivalil.

KristjanÜksküla

Kristjan Üksküla on näitleja, kes kirjutab luulet ja laule ning on välja andnud ühe luulekogu „Kevadekuulutus” (2011) ja kaks muusikaalbumit „Uinunu laul” (2016) ja „Üle ääre”. Samuti on ta töötanud 7 aastat näitleja meisterlikkuse õpetajana Vanalinna Hariduskollegiumis ja Tallinna Balletikoolis.

Kristjan Üksküla juhendas teatri õpituba ka 2020. aasta KRATT Festivalil.

Lisaks nendele õpitubadele planeerime veel järgmisi õpitube:

  • Muusikamanagement (juhendaja selgub 1. aprilliks)
  • Kuidas kuulata klassikat (juhendaja selgub 1. aprilliks)