2022 Festivalist

KRATT22 sümfooniaorkestri dirigent on Olari Elts. Olari on kava peateoseks valinud Leonard Bernsteini „West Side Story“ sümfoonilised tantsud. Peale selle tulevad esitamisele Benjamin Britteni, Lembit Beecheri ja Sergei Prokofjevi teosed. Paar üllatuslugu on muidugi samuti varuks.

Kammerorkestrit juhatab Andres Kaljuste. Solistidena Mozarti Sinfonia Concertantes astuvad üles Triinu Piirsalu ja Andres Kaljuste. Lisaks kõlab renessansstantsudest inspireeritud Peter Warlocki Capriol Suite.

Väiksel orkestril (ainult keelpillid) on sel aastal väga kandev roll:
koos VHK 2020. aasta teatriklassi vilistlastega, vanamuusika konsordiga ja vanamuusika õpitoaga panevad noorimad muusikud lavalaudadel elama keskaegse lugulaulu „Aucassin ja Nicolette“.

Väikest orkestrit juhendavad:
Elo Tepp ja Susanna Biosca. Etenduse orkestrit juhatab Susanna Biosca, kes on õppinud eesti filoloogiat Tallinna Ülikoolis ning eesti keeles toimub ka Väikese orkestri töö.

Vanamuusika õpituba juhendavad Peeter Klaas ja Ene Nael ning õpitoas osalejad teevad kaasa koos Väikese Orkestriga „Aucassin ja Nicolette“ etenduses.

Impro õpitoal (Meelis Vind, Liis Lutsoja) on sel aastal täiesti oma õhtu ja omad väljakutsed: kontsert Impro ERI neljapäeval, ühes väga erilises kohas ja koos ühe erilise inimesega.

Teatri õpitoas keskendutakse tänavu lavalisele võitlusele ning seda juhendab Katre Kaseleht.

Igas vanuses Linnarahvale avatud on ka sel aastal loeng-õpituba „Kuidas Kuulata Klassikat”. Klassikamajakad, kes neil augustiõhtutel pajatavad oma nägemust Klassikast ja Kuulamisest-Nägemisest-Osasaamisest, käime välja suve hakul. Stay tuned!

Nagu igal aastal, ootame ka 2022 noori kammeransambleid kandideerima kammeransamblite kontserdile Estonia kontserdisaalis.

Lõppkontserti KRATT Festivali sümfooniaorkestriga juhatab Olari Elts

Olari Elts

Olari Elts on avara rahvusvahelise haardega dirigent, kelle kirg koostada ja juhatada väga omanäolisi ja põnevaid kontserdikavasid on toonud talle tunnustuse üle maailma. Alates hooajast 2020/21 on Olari Elts ERSO peadirigent ja kunstiline juht. Alates aastast 2018 on ta Kymi Sinfonietta kunstiline nõustaja.
Tema lavapartneriteks on Leipzigi Gewandhaus-orkester, Soome Raadio Sümfooniaorkester, Taani Rahvusorkester, BBC Sümfooniaorkester, Seattle’i Sümfooniaorkester, Yomiuri-Nipponi Sümfooniaorkester, Prantsuse Raadio Sümfooniaorkester, Rotterdami Filharmoonikud, Birminghami Linnaorkester, Hollandi Raadio Sümfooniaorkester, Dublini RTÉ Orkester, Luksemburgi Filharmooniaorkester, Prantsuse ja Lyoni rahvusorkestrid, Varssavi, Sloveenia, Seouli ja Malaisia filharmoonikud, Ottawa Rahvusliku Kunstikeskuse Orkester, Melbourne’i Sümfooniaorkester, Ulsteri Orkester, Porto Casa da Música Sümfooniaorkester jt.
Solistidest on Olari Eltsi olulisimad lavapartnerid Jean-Efflam Bavouzet, Gautier ja Renaud Capuçon, Brett Dean, Isabelle Faust, Alban Gerhardt, Martin Grubinger, Martin Helmchen, Stephen Hough, Lucas ja Arthur Jussen, Felix Klieser, Kari Kriikku, Sally Matthews, Karita Mattila, Aleksandr Melnikov, Maksim Rõsanov, Baiba Skride, Lara St. John, Simon Trpčeski ja Antoine Tamestit.
Lisaks sümfoonilise muusika klassikale peab Elts oluliseks eesti muusika tutvustamist nii kodumaal kui ka väljaspool Eestit.

Olari Elts on pälvinud Suure Vankri auhinna (1997), Eesti Kultuurkapitali aastapreemia (1997), Eesti Vabariigi Valgetähe IV klassi ordeni (2001), Eesti Vabariigi kultuuripreemia (2004), Läti Suure Muusikaauhinna (2005) ning kahel korral Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia: 2012. aastal Mendelssohni oratooriumi “Paulus” ettekande eest ning viimase hooaja kontsertide eest ERSOga ja 2017. aastal säravate ja kaalukate ülesastumiste eest nii kodu- kui välismaistel lavadel ning eesti heliloomingu edendamise eest.

Eesti KontsertKultuuriministeerium Kultuurkapital Haridus- ja Teadusministeerium ERSO Eesti Muusikakoolide Liit Tallinn UNESCO Muusikalinna kandidaat 2021 Munkenhof Angels bnt VHK Theatrum Tere Scoremusic Eesti Rahvuskultuuri Fond